Peloponez - boska kraina

Kategoria podroze

PeloponezTylko tutaj pośród gajów oliwnych i cytrusowych, wśród wzgórz porośniętych lasami, starożytni bogowie mogli mieć swoje świątynie.

Bezpośrednie i codzienne połączenia pomiędzy Warszawą, a Atenami oferuje jedynie linia lotnicza LOT. Podróż z polskiej stolicy do greckiego portu lotniczego trwa ok. 2,5 godz. Pozostałe linie lotnicze operujące na tej trasie oferują przeloty z przesiadkami. Wyjątek stanowi czeski przewoźnik latający sezonowo między lipcem a grudniem. Bilety lotnicze można kupić tylko przez wakacje. Wiele biur turystycznych oferuje także loty czarterowe letnim sezonie, Grecja to bardzo popularny kierunek wakacyjny Polaków.

Na Peloponez można się dostać przejeżdżając jednym z pięciu mostów, nad Kanałem Korynckim. Jego budowę rozpoczął cesarz Neron w 67 n.e., a otworzono go dla żeglugi 1893 r. Ma 6343 m długości, 78 m wysokości i głęboki jest na osiem metrów.

Ruiny Korynto jest to miasto, które rozsławiły „córy Koryntu” kapłanki Afrodyty. Antyczna część leży 6 kilometrów od współczesnego miasta. Najlepiej zachowaną budowlą jest dorycka świątynia Apolina z VI wieku p.n.e. w centrum znajduje się trybuna, z której swe mowy do Koryntian wygłaszał w czasach rzymskich św. Paweł.

\Warto również poświęcić czas na zwiedzanie Myken i Epidauros. Tutaj ruiny dawnych budowli, dają nam wyobrażenie o potędze starożytnej kultury. Na Akropol, część miasta znajdująca się na wzgórzu, wchodzi się przez słynną Lwią Bramę z XIII w p.n.e. z mykeńską płaskorzeźbą dwóch lwic. Centralnym punktem są potężne mury pałacu Atrydów z XIV w p.n.e.. Tu narodziła się europejska cywilizacja. Po za muramu Akropolu znajduje się Grób Agamemnona, mitologicznego króla Myken. Grób przetrwał tu 3000 lat w pierwotnej formie. To prowadziwy klejnot. Nie miej fascynujące są złote maski z grobowców mykeńskich, w tym słynna maska Agamemnona i wspaniała biżuteria z wykopalisk.

Można odwiedzić także Epidauros. Na widok wkomponowanego we wzgórze teatru z IV w. p.n.e. można paść z zachwytu. Ze sceny słychać każdy szept, nawet w najdalszych rzędach. Obecnie teatr jest miejscem dorocznych festiwali teatralnych.

Kolejny etap zwiedzania to miasta Tolo, jest to urokliwy kurort nad Zatoką Argolicką. W pobliżu Tolo leży Nauplion, pierwsza stolica Grecji, po wyzwoleniu spod tureckiego jarzma (1829 r.). po wyciosanych w kamieniu stopniach można wdrapać się do wielkiej fortecy Palamidi. Trzeba pokonać aż 899 stopni. Warto tam wejść, bowiem z góry rozciąga się piękny widok zatoki miasta. Można również odwiedzić Mistrę, miasto założyli francuscy krzyżowcy w XIII w.. Na wzgórzu stoi ich zamek. Później przejęło je Bizancjum, do dziś znajdują się tu klasztory, cerkwie wybudowane przed podbojem tureckim w XV wieku.

Ceny autokarowych 8 dniowych wycieczek zaczynają się od 1500 zł za osobę z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Lepszą alternatywą jest jednak przelot samolotem i na własną rękę zarezerwowany hotel. Wyjeżdżając do Grecji nie zapominajmy przesunąć wskazówek zegara o godzinę do przodu.