Paryż, romantycznym zakątkiem Europy

Kategoria podroze

paryż podróżeLeżący nad Sekwaną Paryż, o którym się mówi, że jest miastem zakochanych, to największa aglomeracja Francji i jej stolica. Jest też jednym z największych miast Europy i świata. Patrząc na dzisiejszy Paryż trudno wprost uwierzyć, że niegdyś był celtycką wioską rybacką. Gęstość jego kolistej zabudowy oraz niewielki obszar wolnej przestrzeni i ogrodów jest efektem istniejącego wokół Paryża przez siedem wieków potężnego wału obronnego, wzniesionego dla ochrony miasta.

Do Paryża każdego roku przyjeżdża ponad 30 milionów turystów. Przede wszystkim zjeżdżają dla jego licznych zabytków i budowli architektonicznych z różnych epok, muzeów, dzieł sztuki, licznych atrakcji turystycznych i tego niepowtarzalnego, romantycznego klimatu, który jest inspiracją nie tylko dla zakochanych, ale od zarania dziejów i dla malarzy oraz poetów. Dla nas Polaków ma emocjonalne znaczenie ze względu na mieszkających tu i tworzących w przeszłości swe dzieła, między innymi Fryderyka Chopina, Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza i Jacka Malczewskiego. Paryż jest też znany ze światowego centrum mody.

Nie sposób w krótkim czasie poznać Paryża i zwiedzić wszystkie ważne obiekty, dlatego planując wycieczkę do niego zaplanujmy sobie tu dłuższy pobyt. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który z zabytków jest najważniejszy i najbardziej rozpoznawalny. Wymienić należy na pewno Damę Paryża, będącą jego symbolem i największą budowlą, wieżę Eiffla. Ważny jest też wybudowany na zlecenie Napoleona upamiętniający francuskie zwycięstwa Łuk Triumfalny, pod którym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Świątynie, przepiękna gotycka Katedra Notre-Dame, romańsko-bizantyńska biała Bazylika Sacré Coeur, Panteon z pochowanymi w nim francuskimi bohaterami narodowymi oraz XIII-wieczna, dwukondygnacyjna gotycka kaplica pałacowa Sainte-Chapelle, położona na wyspie Cité w centrum dawnej siedziby królewskiej. Paryż jest naszpikowany muzeami, z czego największym i cieszący się światową sławą jest muzeum sztuki Luwr. Można w nim między innymi zobaczyć słynną rzeźbę bogini Afrodyty - Wenus z Milo i obraz Leonarda da Vinci, Mona Lisa. Zbiory malarstwa impresjonistycznego obejrzeć można w Musée d'Orsay, sztukę współczesną w ciekawym architektonicznie Centre Georges Pompidou. Jest jeszcze muzeum Auguste'a Rodina, Montparnasse, Cluny, Gustave Moresu, i etnologiczne Musée du quai Branly. Reprezentacyjną aleją Paryża są Pola Elizejskie, dzielnicą artystyczna Montmartre. Dla najmłodszych ogromną atrakcją w Paryżu jest park rozrywki Disneyland, podzielony na pięć tematycznych krain.

Dla Francji Paryż jest największym węzłem transportu kolejowego i samochodowego. Samo miasto jest też największym w kraju węzłem komunikacyjnym i zaliczanym do jednego z największych na świecie. Paryskie metro ma 16 linii, kolej miejska - RER ma ich 5. Po mieście jeżdżą tramwaje, autobusy i taksówki, a po Sekwanie kursują statki. W Paryżu są też dwa porty lotnicze, główny Charles'a de Gaulle'a i mniejszy Orly. Bilety lotnicze do Paryża można zarezerwować i kupić przez Internet w eSKY.pl. Przez serwis dokonamy również rezerwacji interesującego nas w Paryżu hotelu.