Antigua i Barbuda - raj utracony

Kategoria podroze

AntiguaW archipelagu Małych Antyli leży Antigua i Barbuda. To kraj typowo wyspiarski, jeden z wielu znajdujących się na obszarze Morza Karaibskiego. Państwo terytorialnie należy do części Wysp Podwietrznych. Ich odkrycie zawdzięczamy Krzysztofowi Kolumbowi podczas wyprawy 1493 roku. Ziemie zostały skolonizowane przez Brytyjczyków w XVII wieku. Największym atutem Antiguy i Barbudy są przepiękne piaszczyste plaże, bardzo chętnie odwiedzane przez zagranicznych turystów. Na terenie państwa obowiazują też bardzo liberalne przepisy dotyczące zarządzania kasynami, stąd popularność gier hazardowych. Wczasy, hotele i wszystko co z nimi związane napędza pozostałe gałęzie gospodarki. Dzięki wpływom z kurortów odnawiane są zabytki stolicy Saint John pochodzące z XVIII wieku. Linie lotnicze dostarczając masy turystów wpływają na rozwój infrastruktury. Wiele się buduje i wiele przywraca do stanu świetności. Z tymi terenami swoje strategiczne cele wiąże rząd Stanów Zjednoczonych. Mimo, iz wyspy są turystycznym rajem znajdują się na nich dwie bazy wojskowe.

W kwestii politycznej na Antigua i Barbuda obowiązuje system monarchii konstytucyjnej. Państwo należy do Wspólnoty Narodów. Jak w przypadku większości byłych brytyjskich kolonii głową jest królowa Elżbieta II. Władze z kolei sprawuje mianowany gubernator.

Chociaż głównym źródłem utrzymania mieszkańców jest turystyka, dostarcza 52% produktu wewnętrznego i zapewnia dość wysokie jego tempo wzrostu kolejne miejsce zajmuje eksport usług.

Antigua to też rolnictwo, ktore dzięki doskonałym warunkom naturalnym ma się bardzo dobrze. Rośnie tu trzcina cukrowa i bawełna oraz banany, jams i maniok.

Z kolei z tych naturalnych dóbr produkuje się w destylarnich wspaniały, znany na całym świecie rum karaibski, a z plantacji bawełny pozyskuje się wspaniały materiał na odzież.

Niedaleko stolicy - Saint John's znajduje się rafineria ropy naftowej, dzięki której pozyskuje się paliwa i jak większośc produktów sprzedaje na eksport. Dobrem importowanym jest przede wszystkim pożywienie.

Wśród wielu ciekawostek związanych z wyspami szczególne miejsce zajmuje nazwa najwyższego punktu. Góra, która do 4. sierpnia 2009 roku nosiła nazwę Boggy Peak została przemianowana na Mount Obama na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych.