Zaczarowane Wyspy Salomona

Kategoria loty

Wyspy Salomona leży po drugiej stronie globu. Jest zewsząd oblane wodami Pacyfiku. Zajmuje rejon południowo-wschodniej Oceanii, na wschód od Nowej Gwinei. Wyspy Salomona należą do brytyjskiej Wspólnoty Narodów i wpływy tego kraju były, są i prawdopodobnie będą silnie widoczne.

Najważniejsze wyspy, które tworzą Archipelag Wysp Salomona (chociaż nie należą do państwa o tej nazwie) to: Rennel i Ontong Java oraz wyspy Santa Cruz, Duff, Reef. Geografia Wysp Salomona może być przedmiotem osobnej rozprawy, bowiem mnogość i różnorodność terenów jest olbrzymia. Warto jedynie wymienić największe i najważniejsze z leżących w granicach państwa. Są to: Guadalcanal (6470 km²), Santa Isabel (4660 km²), Malaita (4070 km²), San Cristóbal (3048 km²), Choiseul (2540 km²) oraz Nowa Georgia (1761 km²). Ich powierzchnia jest bardzo górzysta, bowiem powstały w wyniku erupcji wulkanicznych. Najwyższy szczyt nosi nazwę Popomanaseu, ma 2381 m n.p.m., znajduje się na wyspie Guadalcanal.

Klimat panujący na tym obszarze jest typowo równikowy. Gorąca i wilgotna aura jest schładzana przez morski wiatr. Od listopada do kwietnia lepiej nie odwiedzać wysp. Wtedy szaleją dotkliwe monsuny. Cały rok średnia temperatura wynosi ponad 26 stopni celsjusza. Bogatą, naturalną szatę roślinną stanowią lasy równikowe. Świat zwierzęcy reprezentują liczne gatunki ptaków

oraz endemiczny legwan.

Historia tych ziem sięga połowy XVI wieku. Wtedy hiszpański żeglarz Alvaro Mendaña de Neyra odkrył tajemniczy archipelag. W XIX wieku Wyspy Salomona zostały podzielone pomiędzy dwóch kolonizatorów: Wielką Brytanię i Niemcy. Część wysp została przekazana Wielkiej Brytanii przez Niemcy w latach 1898-1900. Pozostałe wyspy Bougainville i Buka weszły w skład niemieckiego protektoratu Nowej Gwinei Niemieckiej. Burzliwy czas nastał w latach czterdziestych XX wieku. Najpierw trwała okupacja japońska, kiedy miały miejsce jedne z najbardziej zaciętych działań wojennych na Oceanie Spokojnym, by wreszcie w latach 1943/1944 wpaść w ręce Amerykanów. W 1976 Wyspy otrzymały autonomię wewnętrzną, a 7 lipca 1978 uzyskały niepodległość. Pozostały jednak w brytyjskiej Wspólnocie Narodów.

Małe wyspy posiadają 25 lotnisk krajowych oraz Port Lotniczy Henderson, który przyjmuje linie lotnicze o charakterze międzynarodowym.

Wyspy Salomona są rzadko odwiedzane. W 2010 roku odwiedziło je zaledwie 15 tysięcy turystów. Europejczycy byli w zdecydowanej mniejszości. Z hoteli korzystali głównie turyści z Australii, Wysp Marshalla i Nowej Zelandii.

Państwo w dość nieporadny sposób radzi sobie z suwerennością. Popadło w kłopoty finansowe, bardzo powszechna jest korupcja i coraz większy deficyt budżetowy. Niepokoje społeczne wywołały załamanie normalnego funkcjonowania kraju. W 2003 roku na Wyspach wylądowało 2200 policjantów z ponad 20 krajów Pacyfiku dowodzonych przez Australię i Nową Zelandię. Najtragiczniejszy był rok 2007, kiedy archipelag nawiedziło podwójne trzęsienie ziemi i tsunami.