Turkish Airlines nowy przewoźnik na polskim niebie

Kategoria loty

Turkish AirlinesLinie lotnicze Turkish Airlines powstały w 1933r w Ankarze, gdzie do dziś mają swoją główną bazę. Początkowo linia posiadała zaledwie 5 samolotów, dziś flota przewoźnika liczy blisko 200 maszyn, będąc jedną z najmłodszych flot na świecie. Od 2005r. około 25 % akcji linii lotniczej należy do Tureckiego Skarbu Państwa.

Linia lotnicza Turkish Airlines przez ostatnie lata zdobyła szereg nagród, wśród nich między innymi nagroda dla Najlepszej Linii Lotniczej w Europie, Najlepszych linii w południowej Europie a także za najlepszy Catering na pokładzie swoich maszyn.

Od 2006r. turecki przewoźnik jest członkiem sojuszu Star Alliance, dzięki czemu jego klienci mają dostęp do szerokiej gamy usług oferowanej przez sojusz. Pasażerowie mogą zbierać mile w programie Star Alliance Miles & More lub przystąpić do własnego programu lojalnościowego Turkish Airlines, Miles & Smiles. Właściciele spółki, to zagorzali fani sportu, szczególnie piłki nożnej i koszykówki, czego potwierdza status oficjalnego sponsora FC Barcelona od grudnia 2009 r., Manchesteru United od marca 2010 i Euroleague Basketball od października 2010 r.

W flocie przewoźnika znajdziemy zarówno Boeingi jak i Airbusy, linia może pochwalić się jedną z najmłodszych flot w Europie, co sprawia, że jest bardziej przyjazna dla środowiska (mniejsze zużycie paliwa, mniejszy hałas) oraz zapewniają swoim pasażerom większy komfort podróżowania.

Siatka połączeń tureckiego przewoźnika liczy prawie 200 kierunków na całym świecie. Samoloty kursują zarówno wewnątrz Turcji, ale także do Ameryki Północnej, Afryki, na Bliski i Daleki Wschód. Turkish Airlines kursuje także do Polski na lotnisko Okęcie. Jeśli przydarzy nam się przesiadka w Turcji na samoloty tegoż przewoźnika, z pewnością nie będzie długo czekać, wszystkie lądowania i starty są tak zsynchronizowane aby czas oczekiwania klientów tranzytowych na lotnisku był możliwie jak najkrótszy.

Dla swoich klientów, którzy podróżują w klasie biznes przewoźnik ma osobne stanowiska odprawy, mogą oni także wybrać sobie dowolne miejsce na pokładzie. Zastosowano tam systemem podwójnego rozmieszczenia siedzeń, tzw. "double-seat system" - miejsce pomiędzy pasażerami klasy biznes jest zmienione w stolik. Na tureckich, ale także międzynarodowych lotniskach saloniki VIP dla pasażerów Turkish Airlines wyposażone są Internet, telefony, faks, TV, sprzęt muzyczny, prasę międzynarodową, oraz bufet bez ograniczeń. Z kolei dla klientów klasy ekonomicznej udostępniono podniebny sklep na pokładzie samolotu, sklep jest oczywiście wolnocłowy i oferuje sporo towarów, jednak ich liczba jest ograniczona. Jeśli chodzi o catering, nie można się nudzić, co tydzień dostępne jest inne menu i przygotowywane są wg najwyższych standardów, przez najlepszych kuchmistrzów specjalnie dla Turkish Airlines. Stąd nagroda dla najlepszego cateringu. W biznes klasie podawane są nawet desery z kawą lub herbatą oraz wedle upodobania najwyższej klasy koniaki i likiery.