Na drogach brak drogowskazów do portu w Modlinie

Kategoria loty

Port w ModlinieNowy port lotniczy Warszawa Modlin działa już 6 tygodni, mimo to do lotniska trudno trafić. W stolicy wciąż nie pojawiły się drogowskazy informujące jak dojechać do portu, a Koleje Mazowieckie nie potrafią doprecyzować rozkładu jazdy swoich autobusów.

W porcie obsłużono już ponad 200 tysięcy osób, jednak wiele rzeczy musi zostać jeszcze dopracowanych tak aby podróżni czuli się komfortowo zarówno przed wylotem jak i już po wylądowaniu. Wciąż największym problemem jest dojazd do lotniska, a to szczególnie interesuje pasażerów, bo jak widomo właśnie do Modlina przenieśli się dwa najwięksi niskokosztowi przewoźnicy w Polsce, czyli linia lotnicza Ryanair i Wizz Air.

Autobusy Kolei Mazowieckich, które dowożą podróżnych z terminalu do Stacji PKP Modlin i w drugą stronę właśnie zmieniły rozkład, autobusy jeżdżą co 15 20 lub 30 minut, tak by dopasować przyjazd do rozkładu lotów. Autobusy wahadłowe są skomunikowane z kursami do Warszawy, ale w dni powszednie jeżdżą tylko do 18.40 a w weekendy do 19-19.45. Niestety problemem pozostają nieregularne kursy pociągów. Alternatywą są przejazdy realizowane przez firmę Translud w cenie 8 lub 9 złotych.

Autobusy kursują także bezpośrednio ze stolicy, lecz bilet z centrum Warszawy kosztuje 22 złotych. Rozkład jazdy dostępny jest na stronie internetowej www.modlinbus.pl. Kursy rozpoczynają się o 3 w nocy a kończą 10 minut po północy.

Jeszcze podczas trwania inwestycji budowlanej władze ogłosiły przetarg na obsługę taksówkową lotniska. Wybrane zostały dwie korporacje Ele Taxi i Sawa Taxi. Okazuje się, że największy problem z dotarciem do portu lotniczego Modlin mają kierowcy, jak dotąd nie postawiono znaków na trasie gdańskiej. Dotychczasowe znaki ustawione przez władze lotniska zostały zdemontowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad bo postawiono je bez odpowiednich procedur. Rzecznik GDDKiA twierdzi, że potrzebny jest projektu organizacji ruchu, który umożliwiłby postawienie drogowskazów, a lotnisko takie nie przedstawiło. Dopiero pod koniec sierpnia na lotnisku zaczęły też działać pierwsze sklepy i kawiarnia, wcześniej można było jedynie skorzystać z automatów z kawą i batonami. Oba punkty znajdują się w poczekalni dla pasażerów, którzy przeszli kontrolę bezpieczeństwa.