Alaska - ostatnia granica

Kategoria loty

AlaskaAlaska jest najbardziej odizolowanym miejscem na terenie Stanów Zjednoczonych. Nie posiada bezpośredniego połączenia lądowego z główną cześcią USA. Na wschodzie sąsiadem jest Kanada, a na zachodzie przy Cieśninie Beringa Rosja. Na jej terenie dominują góry i znajduje się najwyższy na kontynencie szczyt - Mount Mc Kinley o wysokości 6194 m n.p.m. Do terytorium Alaski należą także sporne Aleuty. Stan jest obszarem aktywności sejsmicznej, występuje na jego terenie wiele wulkanów.

Alaska zajmuje obszar sześciokrotnie większy niż Polska, a ilośc mieszkańców jest porównywalna z liczbą obywateli Wrocławia. Średnia gęstośc zaludnienia wynosi około 0,5 osoby na km².

Do największych atrakcji turystycznych można zaliczyć kilka miejscowości raz obszarów.

Sitka jest miastem założonym przez Rosjan. Można w nim spotkać wielu rdzennych mieszkańców stanu, a tamtejsze nabrzeże należy do jednych z najpiękniejszych na terenie USA.

Kolejnym obowiazkowym punktem programu zwiedzania jest przejazd szlakiem poszukiwaczy złota z Klondike. Liczy 33 mile czyli około 50 kilometrów, wiedzie przez bardzo mroźną krainę w okolicach Skagway, a jego nazwa brzmi Chillkoot Trail.

Popularną atrakcją turytyczną jest podziwianie pasma najwyższej góry Stanów Zjednoczonych. Możliwości jest kilka - Mc Kinley podziwiany z okien helikoptera lub z miasteczka Talkeetna leżącego w jego okolicach. Jest to miejsce, gdzie stacjonują prywatne linie lotnicze oferujące przeloty nad terenem Alaski.

Góra Mc Kinley jest obszarem, gdzie znajduje się olbrzymi Park Narodowy Denali. Przez turystów jest uznawany za najpiękniejszy na terenie USA. Górzysty teren jest pełen dzikich zwierząt i rzadkich przykładów roślin.

W okolicach Fairbanks w podróżni mogą podziwiać zorzę polarną zjawisko przedstawiające wspaniałą grę świateł na Północnym Niebie

Jedną z najważniejszych dróg, której budowa wymagała wyjątkowych nakładów pracy jest Dalton Highway. Trasa wiedzie aż ku północnym wybrzeżom Oceanu Arktycznego.

W stolicy Anchorage należy odwiedzić Alaska Native Heritage Center oraz Anchorage Museum of History and Art. To miejsce gdzie dość łatwo dotrzeć samolotem. Linie lotnicze oferują połączenia z Seattle, a najlepiej korzystać z Alaska Airlines albo ERA Aviation. Ceny biletów są jednak bardzo wysokie.